ישראל היא כיום המדינה בעלת קצב גידול האוכלוסייה הגבוה ביותר מתוך המדינות המפותחות של העולם המערבי, ובעלת צפיפות האוכלוסין השנייה בגודלה.

עם זאת, מעולם לא התקיים בישראל דיון כן ומעמיק במשמעויות הדרמטיות של גידול האוכלוסיה על תנאי איכות החיים במדינה, על עתידנו ועתיד ילדינו. גידול האוכלוסייה אינו זוכה להתייחסות ראויה בשיח הציבורי ואינו נדון בשקיפות ובפתיחות כלפי הציבור.

הפורום לאוכלוסיה, סביבה וחברה הוקם כדי להשלים פער זה, להבין, לחקור ולכמת את משמעויות גידול האוכלוסין על מדינת ישראל ומשאביה, לעודד דיון בו ולהציע ולהוביל מהלכים לאומיים ארוכי טווח שייגזרו ממשמעויותיו.

חדשות ועדכונים
אנחנו רואים בישראל לראשונה – כיצד כמות החיים מתחילה לפגוע באיכות החיים

אנחנו רואים בישראל לראשונה – כיצד כמות החיים מתחילה לפגוע באיכות החיים

יו"ר הפורום לאוכלוסיה, סביבה וחברה פרופ' אלון טל, בראיון עם אור הלר ומיה זיו וולף בערוץ 10.
תחזית למ"ס אוכלוסיית ישראל עד שנת 2065

תחזית למ"ס אוכלוסיית ישראל עד שנת 2065

להלן ממצאים עיקריים של תחזית האוכלוסייה שנערכה בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על בסיס אומדני האוכלוסייה לסוף שנת 2015. תחזית זו מחליפה
"אני אוהב ילדים, אבל חייבים להבין שזו בעיה"

"אני אוהב ילדים, אבל חייבים להבין שזו בעיה"

יו"ר הפורום, פרופ' אלון טל, בראיון לגלובס על מגמות צפיפות האוכלוסין הנוכחיות בישראל. "כשישראלים מתלוננים על פקקי התנועה, בתי הספר,
תחזית גידול אוכלוסיית ישראל עד 2059

נתוני למ"ס (2012)

האם מגמה היא גורל?

המחקר שפורסם ב-2012 בוחן את מה שצפוי לאוכלוסייתנו עד 2059.
שלושת הקווים העליונים בדיאגרמה זו הם תחזיות לפי 3 רמות פיריון - גבוהה, בינונית ונמוכה - של כלל האוכלוסייה (בלי חלוקה לקבוצות דת - ראו עמודים 46 ו-55 במחקר הנ"ל). לפי נתוני-אמת של 2014, שיעור הילודה בישראל קרוב דווקא לתחזית הגבוהה. דהיינו, ב-2059 יחיו בשטח מדינת ישראל 20 מיליון. נהיה צפופים יותר, ולפי התחזיות הכלכליות - גם עניים.
אבל אם הילודה תרד לרמת התחלופה, שהיא 2.1 ילדים לאישה במהלך חייה, נהיה ב-2059 רק 10 מיליון (הקו התחתון בדיאגרמה). הבה ננסה!