דעות

קישור לעמוד זה:  http://population.org.il/wordpress/דעות/

SimonRoss7 reasons why some progressives don’t get population  Simon Ross, 2015…There is a  real danger from wishful thinking and comforting platitudes and it is this: that needful action is not taken and that, consequently, future generations have to deal with the consequences of human numbers several billions greater than the world can provide for.
***

אלון טלבשקט, בדרך לפיצוץ אוכלוסין  אלון טל, 2015
…כמעט שאין כאן היום בעיה שאינה קשורה – קשר ישיר – לגידול המהיר באוכלוסייה. מהן הסיבות לכך שהדיון על פיצוץ אוכלוסין בישראל נעדר מהשיח הציבורי?
***

אמנון דה-הרטוךהחרדים מורישים עוני לילדיהם
עו"ד אמנון דה-הרטוך, 2015
… בעוד שבמשפחה לא חרדית יש סיכוי טוב יחסית שהורים יורישו לילדיהם ולנכדיהם ירושה שתסייע להם רבות בחייהם, הסיכוי לקבלת ירושה משמעותית במשפחה חרדית ממוצעת נמוך מאוד עד אפסי.
***

ד-ר איל הורוביץהאם עידוד ילודה באמצעות קצבאות הוא אכן אינטרס כלכלי ישראלי?
ד"ר איל הורוביץ, 2015
בעצם הגדלת קצבאות הילודה עשויה המדינה לפגוע דווקא באוכלוסייה הענייה. לטענת כלכלני הבנק [בנק ישראל], הנתונים מראים כי הגדלת קצבת ילדים מעודדת לצד ילודה, גם אבטלה, כאשר מספר הילדים במשפחות העניות הוא גורם מרכזי לאי-השוויון במדינה. במילים אחרות, הגדלת סכומי קצבאות הילדים מעודדת באופן ישיר ילודה מוגברת, בעיקר ודווקא בקרב משפחות המתקשות לפרנס את מספר הילדים הגבוה במשפחתן מלכתחילה, ובקרב אוכלוסיות הבוחרות בקצבה ולא בעבודה
***

אהוד גודסהילודה ומצוקת הדיור  אהוד גודס, 2015
…חובה עלינו לשבור את הטאבו ולהפסיק לעודד ילודה. רק אם נקטין את הריבוי הטבעי נוכל לפתור את בעיית הדיור ואת בעיית העוני וגם לא נהפוך למדינה שכולה בטון.
***

2015-12-09MishaShauliהמלחמה בעוני: מי ניצח, מי הפסיד ומה הלאה מישה שאולי, 2015
הבטחה להורים, שכל ילד עתידי יקבל רמת חיים סבירה, מעודדת ילודה ללא גבול. אסור להמשיך בעידוד זה. הוא לא רק מעלה את שיעור העוני, אלא גם מוריד את המדינה לעולם השלישי. ישראל של העולם השלישי לא תוכל להחזיק צבא של העולם הראשון ולשרוד ב'שכונה' כה עוינת.
***

מישל פורטמןלהגביל את הילודה, מישל פורטמן, 2014
…אם כסף שניתן לעיקור נחשב שוחד, גם נתינת כסף ממשלתי עבור לידת ילדים, כמוכר במחוזותינו, הוא שוחד…
…לגידול אוכלוסין יש השפעות רבות על תנאי החיים על כדור הארץ, כולל על מערכות אקולוגיות, משאבי טבע ומגוון מיני חי וצומח. כדור הארץ אינו מצרך לבני אנוש בלבד, אם כי יש לנו נטייה לחשוב כך. עימותים פוליטיים בין המעצמות או בין עניים לעשירים אינם סיבה יחידה שבשלה יש לדאוג למיתון בגידול האוכלוסין…
***

TimWostallThe New Irish Water Charges Look Excellent; So Why The Protests? Tim Worstall, 2014
generally the best system is one where a basic allowance of water is provided for a small and fixed fee, or even perhaps free, with higher charges for those who use more water. And that’s just what Ireland is introducing: which opens the question of why people are so up in arms about it that they’re threatening citizen action up to the point of being willing to go to jail over it.
[הערת עורך האתר: הצבתי כאן את הדעה על סבסוד מים, כי זה דומה במהותו לסבסוד הורות]
***

אורית-קלייר ארזירוצים צדק חברתי? בטלו את קצבאות הילדים! אורית-קלייר ארזי, 2013
…החוצפה של אנשים לחשוב שמישהו צריך לשלם להם עבור פרנסת ילדיהם, שחובת המדינה לתת להם בונוס על החלטה שקיבלו מתוך צרכיהם האישיים, שלא לומר האנוכיים, שכספי משלם המיסים – שאינו צד בהחלטתם זו – מגיעים להם, ובכן החוצפה הזו צריכה להיפסק כאן ועכשיו.
***

אהוד גודסכאן גרים בצפיפות אהוד גודס, 2013
…עלינו להבין כי האויב הגדול ביותר לסביבה הוא ריבוי האוכלוסייה הגוזל משאבים הולכים וגדלים ממאגר קבוע או יורד של משאבים… על המדינה להפסיק לעודד ילודה מרובה בכל המובנים…
***

אליס ברזיסילודת חרדים היא הסיבה שמעמד הביניים לא גומר את החודש,  אליס ברזיס, 2012
…הילודה הגבוהה של הציבור החרדי היא אחת הסיבות לכך שמעמד הביניים לא גומר את החודש. הרי להיכן הולכים תשלומי המסים שלנו? חלקן לביטחון, חלקן לתשתיות שכולנו משתמשים בהן בדרך די שווה, אך חלקם הגדול הולך לתמיכה בדור הצעיר שצורך השכלה, רפואה, וגם קצבאות. אבל כאן, החלוקה לא שווה. רוב בתי-הספר החדשים שנפתחו הם חרדיים. מיטות ילדים בבתי-חולים הם רובם לילדים חרדים. נכון להיום, כ-50 אחוז מילדי ישראל הם חרדים וערבים
***

אמיר חצרוניילדתמיר קלייןים זו צרה אמיר חצרוני ותומר קליין, 2011
…התשוקה הישראלית לממש את הדחף ההורי בלא התחשבות בשיקולים כלכליים גורמת לפיצוץ אוכלוסין,
שמשמעותו פחות מים לכל תושב, יותר מכוניות ויותר פקקים בכבישים. זוהי גם אחת הסיבות למשבר הדיור. זוג הורים טיפוסי, המתגורר בדירה שבבעלותו, מביא לעולם ילדים פי שלושה ממספר הדירות שביכולתו להוריש להם. להורינו היה קל יותר להגיע לדירה, גם כי להוריהם היו פחות ילדים.
***

ארנון סופר"אויי לה למפלגה, תנועה, צבא, רופא שבורחים מנתונים שלא נעימים להם" 
ארנון סופר, 2011
[הערת עורך האתר: ארנון סופר, גיאוגרף ידוע, התפרסם גם מחוץ למגדל השן האקדמי. זה עשרות שנים הוא מופיע באמצעי התקשורת ומתריע על הסכנה לציונות שנובעת מגידול המגזר הערבי, הן במספרים והן בשטחים שהוא משתלט עליהם. יש הקוראים לו, ספק ברצינות, "ארנון סופר ערבים". התברר כי הוא סופר לא רק ערבים. כאן פורסמה תגובתו לנייר עמדה של הפרופסור אלון טל, אשר בעת כתיבת התגובה היה יו"ר משותף של מפלגת "התנועה הירוקה"].
***

זוהיר אנדראוספצצה אינטליגנטית מתקתקת , זוהיר אנדראוס, 2005
[הערת עורך האתר: זוהיר אנדראוס הוא עיתונאי ערבי-ישראלי ידוע, אינו חובב ציון (אם להתבטא בעדינות). מאמרו ב"הארץ" קורא לערבים להקטין ילודה. עד כמה שידוע, יותר הוא לא הביע דעה כזו, אבל גם לא חזר בו].
…מר נתניהו, אולי תופתע מעמדתי, שבלשון המעטה איננה פופולרית במגזר הערבי. למרות זאת, אני תובע ממנהיגי הציבור הערבי לצאת במסע אגריסיווי כדי לשכנע את בני המיעוט הערבי הלאומי החיים בישראל לקבל החלטה גורלית – להגביל מתוך בחירה את הילודה. הקמפיין הזה חייב לצאת לדרך עכשיו, ללא שום קשר לקצבאות שמשרדך מחלק לאוכלוסייה מהמסים שהם משלמים. אני מאמין באמונה שלמה שאנו, "ערביי ישראל", חייבים להפוך מפצצה דמוגרפית מתקתקת, כהגדרתך, לפצצה אינטליגנטית מתקתקת.
***