סיכום מפגש ינואר: עו"ד אינסאף אבו-שארב – בין מעמד הנשים לילודה בחברה הבדואית

ביום חמישי [18.1.18] אירח הפורום לאוכלוסיה את עו"ד אינסאף אבו-שארב לדיון מרתק על מעמדן של הנשים בחברה הבדואית בישראל והקשר בין מעמד האישה, פוליגמיה ומספר הילדים למשפחה במגזר.

אינסאף עומדת בראש ארגון "איתך-מעכי", המסייע לנשים בדואיות חסרות הכנסה והשכלה, הנופלות לעתים קרובות בין הכיסאות של מערכת הרווחה שאמורה לדאוג להן.

לדברי אינסאף, בחברה הבדואית נשים מעטות מדי זוכות להשכלה, רבות לא יודעות קרוא וכתוב, אינן יוצאות מהכפר ולעתים אף מהבית. הן נתונות למרות הבעל או האב, נתקלות בהתנגדות לשימוש באמצעי מניעה ותכנון משפחה וחלקן מגדלות משפחות גדולות מכפי שהיו רוצות. שיעור הילדים הממוצע למשפחה במגזר הבדואי עומד על 5.5 ילדים למשפחה (נכון לשנת 2016), הגבוה ביותר במערב ואחד מהגבוהים בעולם.

אינסאף גדלה במשפחה של 17 ילדים, כולם מאותה אמא. אביה תמך בהשכלת הילדים ועודד את השלמת לימודיה, גם כאשר בתי הספר באזור הנגב היו מרוחקים מאוד מהכפר וההגעה דרשה הליכות רגליות ממושכות וחציית כבישים מסוכנים. כחלק מכך, היא רואה משמעות גדולה לתמיכה של אבות המשפחה במגזר בבנותיהם, בדרכן לרכוש השכלה ולתכנן משפחה ונישואין.

החברה הבדואית עוברת בשנים האחרונות תמורות רבות, כשהמשמעותית מביניהן היא התהוותו של מעמד ביניים נשי בדואי זעיר, המונה לטענת אבו-שארב כ-5% מהאוכלוסיה. זהו מעמד משכיל, עצמאי יותר, העובד בתחומי עיסוק בהם נשים במגזר לא עבדו עד לאחרונה, המודע יותר לזכויות נשים ונלחם על זכויותיהן החוקיות. הפעילות של ארגון "איתך-מעכי" נשענת במידה רבה על קבוצה חדשה זו.

דוגמא לשינוי ולהצלחות הארגון ניתן לראות במאבק ארוך של הארגון מול הביטוח לאומי, בכדי להבטיח הבטחת הכנסה לנשים הנשואות לגברים פוליגמים – על אף שלמראית עין הן מתגוררות בסמוך לבעל "המפרנס". למעשה, מספרת אינסאף, במקרים רבים הבעל אינו מפרנס כלל, אלא לוקח לו אישה חדשה ואת אישתו הראשונה זונח יחד עם ילדיה, אך עד לאחרונה ביטוח לאומי סרב להכיר בכך.

בקרב הבדואים בנגב, מספרת אינסאף, כ-20% מהמשפחות הן פוליגמיות, אחוז גבוהה ביחס למדינות המוסלמיות באזור.
כדי למגר את תופעת הפוליגמיה יש ראשית כל להדירה ממערכת החינוך הבדואית, אומרת אינסאף, ולדאוג שלא יועסקו בה גברים פוליגמים.

מיגור התופעה עשוי להשפיע גם על שיעור הילודה הגבוה במגזר הבדואי.