תכני וידאו - הרצאות וכנסים​

לעשרות תכנים והרצאות נוספות - הצטרפו לעמוד שלנו

אתגר הממשלות במאה ה21: שגשוג כלכלי ביציבות דמוגרפית - ד"ר ג'יין אוסליבן

ד"ר ג'יין אוסליבן היא חוקרת מולטי-דיסציפלינרית בביה"ס לחקלאות ומדעי המזון באונ' קווינסלנד, אוסטרליה. בהרצאתה היא סוקרת את מחקריה הבולטים ביותר בנושא גידול האוכלוסייה והשפעותיו, כולל השפעות בתחום הסביבתי, החברתי, המאקרו- והמיקרו-כלכלי. מחקריה עוסקים, בין היתר, בבחינת הממשקים שבין גידול דמוגרפי לבין צמיחה כלכלית לאומית, ובניתוח צעדי מדיניות ממשלתיים כאמצעי להשפעה על קצב גידול אוכלוסיה בדמוקרטיות מודרניות.

קורונה עם 10 ילדים: מגמות צפיפות במגזר החרדי - ניצה קסיר

הרצאתה של ניצה (קלינר) קסיר מהמכון החרדי למחקרי מדיניות. ההרצאה, שהועברה באופן מקוונת עקב מגפת הקורונה, עסקה בדרך בה מתנהלת החברה החרדית מבפנים, מגמות בפריון הילודה ושיעורי העוני, וגורמים חיצוניים ופנימיים המשפיעים על מגמות אלו.

עתיד צפוף: ישראל 2050 | איך בונים כאן עוד ארץ? - פרופ' שמאי אסיף​

הרצאתו של פרופ' שמאי אסיף, ראש מרכז לחקר העיר והאיזור בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניות, מתוך הכנס השנתי של "צפוף" – הפורום לאוכלוסיה, סביבה וחברה. הרצאת הפתיחה של הכנס עסקה בתכנון מדינת ישראל לקראת שנת ה-100. בעוד כ-30 שנה צפויים לגור פה כ-18 מיליון בני אדם. האתגרים הניצבים בפני התכנון במדינה רבים ומגוונים. בהרצאתו מנסה פרופ' שמאי אסיף לתת סקירה רחבה של האתגרים והפתרונות.

עתיד צפוף: ישראל 2050 | קצב גדול האוכלוסיה כאתגר לאומי - ד"ר אליהו בן משה

הרצאתו של ד"ר אליהו בן-משה, סמנכ"ל הלמ"ס לשעבר, מתוך הכנס השנתי של "צפוף" – הפורום לאוכלוסיה, סביבה וחברה. בהרצאתו מציג ד"ר אליהו בן משה נתונים ששמים בסימן שאלה את יכולתה של ישראל לתכנן ולבנות ל-18 מיליון תושבים בעוד כ-30 שנה. ההרצאה מראה הלכה למעשה את המגמות של גידול האוכלוסיה בישראל לאורך השנים, ואת המגמות הצפויות אם המדיניות בישראל תישאר ללא שינוי.

עתיד צפוף: ישראל 2050 | אתגרי התכנון והבניה לשנת ה-100 - פרופ' ערן פייטלסון

הרצאתו של פרופ' ערן פייטלסון, מהמחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מתוך הכנס השנתי של "צפוף" – הפורום לאוכלוסיה, סביבה וחברה. ההרצאה שפתחה את המושב הראשון עסקה במשבר הבניה במדינת ישראל לקראת שנת ה-100. בעוד כ-30 שנה צפויים לגור פה כ-18 מיליון בני אדם, אך בהרצאתו מסביר פרופ' ערן פייטלסון שהוא סבור שניתן להתגבר על האתגרים שעובדה זו מציבה.

עתיד צפוף: ישראל 2050 | לבנות ולחיות במדינה צפופה - זאב בילסקי

הרצאתו של זאב בילסקי, ראש קבינט הדיור, מתוך הכנס השנתי של "צפוף" – הפורום לאוכלוסיה, סביבה וחברה. דברי הפתיחה של המושב השני עסקו באתגרים הקיימים בבניית דיור בישראל. כבר כיום רכישת דירה בישראל היא מעבר להישג ידם של ישראלים רבים, אז מה יהיה בעוד 30 שנה כשיגורו כאן 18 מיליון איש? בהרצאתו מדבר ראש קבינט הדיור זאב בילסקי על עליית מחירי הדיור ועל עתיד משבר הדיור במדינה. 

נגן וידאו